Početak | O NAMA | HOBIJI | Spava na nastavi, a nitko se ne ljuti

Spava na nastavi, a nitko se ne ljuti

Početkom ovog polugodišta hodnicima OŠ Samobor nisu hodale samo učeničke papuče, već i šapice jednog posebnog psa imenom Rocky.

Rocky je prekrasan labrador retriver star trinaest mjeseci, trenutno živi u obitelji Vlajčević koja ga je odlučila naučiti osnovnim pravilima ponašanja te ga pripremiti za njegovu budućnost. On nije njihov kućni ljubimac, ali je njihov pas u programu socijalizacije. Naime, Rocky uči, baš poput pravog učenika kako bi postao pas pomagač. Trenutno se nalazi na intenzivnom školovanju u udruzi ‘Silver’ kako bi jednoga dana mogao pomoći djeci s teškoćama u razvoju, osobama s invaliditetom ili slijepim osobama. Za razliku od naših učenika, Rocky uskoro kreće na fakultet u trajanju šest mjeseci.

Sudjelovao je na nastavi već nekoliko puta, pohađao je nastavu sa 6. e razredom. Dio njegovog obrazovanja je boravak u većoj skupini ljudi i često se nalazi u situacijama koje nisu uobičajene za pse, ali nemojte zaboraviti – on na taj način uči! Psi pomagači postupno prolaze sve životne situacije pa, osim u školu, idu u dućane, javni prijevoz, zdravstvene i vjerske ustanove, na koncerte i slično.

Kako se snašao u našoj školi, možete pogledati u foto-galeriji. Zbog silnog uzbuđenja i velikog broja ljudi (tko zna, možda i zbog školskih predavanja 😊) veći je dio nastave prespavao! 

Svaka čast svim nesebičnim socijalizatorima i svaka čast “njihovim” hrabrim psićima!
A. M.

U nastavku pročitajte nekoliko savjeta koji govore o tome kako se odnositi prema psima pomagačima te pročitajte intervju s Anom Vlajčević, učenicom 6. razreda.


ŠKOLOVANJE PASA POMAGAČA

Školovanje nije rezervirano samo ljudsku vrstu, a nama najpoznatija vrsta koja također polazi nastavu psi su pomagači tj. psi koji se više godina školuju kako bi pomagali ljudima s posebnim potrebama.
Razgovarali smo s Anom Vlajčević učenicom 6. razreda Osnovne škole Samobor čija je obitelj uključena u program edukacije pasa pomagača, a koji provodi Centar za rehabilitaciju Silver.

Kako je pas dospio u vašu obitelj?
Mama i tata su nas za Božić htjeli iznenaditi neobičnim i posebnim poklonom.
Koje je pasmine i kako se zove?
Zove se Rocky i mješanac je labradora i retrivera.
Gdje se nalazio prije nego je došao kod vas?
Nalazio se u Centru Silver u Dubravi, a na ideju su došli moji roditelji.
Reci nam, kako se razlikuju dani kad dolaziš s Rockyjem u školu od onih dana kad dolaziš sama?
Kada je pas sa mnom u školi jako je veselo i zabavno, svi mu žele prići, pomilovati ga, pitati nešto o njemu… Kad sam sama, onda je dosta mirno na hodnicima i ne moram svima objašnjavati zašto je Rocky tu.
U kojoj se dobi psi počinju obučavati?       
Počinju se obučavati s navršenih godinu dana.
Koliko dugo pas ostaje kod vas i koji je vaš zadatak u obuci psa? Ostaje kod nas 1 godinu, a naš je zadatak da ga jednom tjednom vodimo u školice za pse i učimo ga hodanju na otpuštenoj vodilici te mirnom i staloženom ponašanju.
Na koji način pas pomaže  u rehabilitaciji djeci ili ljudima kojima je potreban i kod kojih će ići?
Ako se radi o slijepoj osobi, očekuje se da pas mirno i polako vodi kroz grad, ustanove i promet. Ukoliko se radi o osobi s tjelesnim invaliditetom, pas pomaže tako da osobi otvara vrata prostorija, hladnjak, ormar, podiže i donosi potrebne stvari, kao na primjer mobitel, daljinski upravljač, hranu i slično. Također, ako se radi o osobi koja boluje od epilepsije, te postoji mogućnost da osoba dobije napadaje, pas će početi lajati i tako tražiti dodatnu pomoć. Rehabilitacijski pas daje jednu vrstu sigurnosti osobama kojima je potreban.
Imate li još kojeg psa? Kako se zove i koje je pasmine?
Imamo Ledu, ona je srednji šnaucer.
Kako se slažu li se Rocky i Leda?
Jako se dobro slažu. Oboje su zaigrani, no kada Rockyju stavimo prsluk, on se uozbilji. Naučen je da se od tog trena ne može igrati, dok Leda baš tada postane zaigranija. Čak mislim da se smatraju bratom i sestrom.
Na koji način se brinete o njemu i ima li drukčiji tretman od vašeg kućnog ljubimca ?
Kao što sam rekla, brinemo se o njemu tako da ga da ga vodimo u šetnje i školicu za pse. Da, Rocky ima drukčiji tretman, malo stroži. Ne smije moliti za hranu sa stola, niti je dobiti. Prolazi ozbiljniji trening. Pozitivna razlika je to što on može ići na mjesta na koja uobičajeni psi ne mogu, na primjer trgovine, ustanove i škole.
Koliki je životni vijek psa i koliko dugo može „služiti“ obitelji ili osobi kojoj je potreban?
Životni vijek mu je otprilike 15 godina, a 8 godina pomaže osobi ili obitelji. Što se radi sa psom kada je u mirovini?
Daje ga se na posvajanje u obitelj koja će dobro brinuti o psu.
Kakva iskustva i znanja moraš imati da bi postao kandidat koji će dobiti psa na socijalizaciju?
Ne moraš imati nikakva predznanja da postaneš kandidat, no moraš biti punoljetan. Važna je volja i ljubav, a upute, kako i što raditi, dobiješ od ustanove za rehabilitaciju.
Što ti se sve sviđa i ne sviđa kod Rockyja?
Sviđa mi se njegova mekana glava, slatke i umiljate oči i lijepa njuška, a jedino što mi se ne sviđa je to što mu ispada dlaka, ali to je sasvim normalno za ovu pasminu.
Rocky je u vašoj obitelji već neko vrijeme. Što kada istekne godina dana?
Odvajanje od Rockyja past će mi jako teško, no trudit ću se biti sretna jer znam da će pomoći nekoj osobi kojoj je jako potreban. Svima preporučujem da postanu kandidati za socijalizaciju psa jer je to prilika da pomognete nekome kome je pomoć zaista potrebna, a u isto vrijeme uživate u svemu onome što nam ta pametna i vjerna bića daju.
Talia Valentak


  • Pitati osobu koja vodi psa pomagača možete li im pristupiti.
  • Dati psu dovoljno prostora za prolaz.
  • Ne zazivati psa pomagača, zabavljati ga, mahati mu igračkama ili hranom pred licem – on/ona trenutno radi.
  • Pustiti psa pomagača da spava, skuplja snagu za “posao”.
  • Dati psu pomagaču gornji dio dlana da vas ponjuši i ‘upozna’, nakon toga slijedi maženje.
  • Pas pomagač voli se igrati, ali ne dok radi.

Autor: Iskra OŠ Samobor

Također pogledajte

Fašnik 2021.: ove godine dvostruko zamaskirani

Odavna Sanoborci govore da bedaki noriju svaki dan, a pametni samo na fašnik pa tako …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *