Početak | BEZ KATEGORIJE | Kad osmaši biraju
IZBORNA LEKTIRA

Kad osmaši biraju

KNJIGE

Rujan je mjesec s najmanje dana svima onima koji imaju bilo kakve veze sa školom. Tako je i našim osmašima koji su se krajem mjeseca uputili na maturalno putovanje. Kako bi mogli mirni i neopterećeni uživati na maturalcu, prethodno su odabrali književno djelo, pročitali prvo poglavlje te na temelju toga donijeli odluku o daljnjem čitanju.

Uputa je bila izabrati djelo za koje su čuli da je književni klasik ili djelo o kojem su čuli roditelje i druge bliske osobe da govore. Donosimo pregled odabranih djela.

Vito:

djelo – Sasvim sam popubertetio Sanje Pilić

izvor – nikad iskorišten Dorin rođendanski poklon

prognoza – boji se da neće nastaviti s čitanjem

Luka:

djelo – Životna škola Anishe Lakhami

izvor – „bilo je na polici, izgleda kao nešto što bi moja mama čitala“

prognoza – ne voli takve knjige, ali nastavit će s čitanjem

Ivan i Antonio:

djelo – Povijest kolekcija Jutarnjeg lista (I. i IV. svezak, Prapovijest i prve civilizacije (Sumerani) te Rimsko Carstvo)

izvor – nađeno na polici u sobi

prognoza – „Ne preporučam. Rat, obrana, rat, rat i još malo rata. Čak ima teksta i na latinskom.“

Šima:

djelo – Domaća zadaća Ivana Kušana

izvor – nije siguran otkuda mu

prognoza – „Vjerojatno bih pročitao, ali neću.“

Najviše pozornosti publike osvojila je Veronika predstavljajući Crnog mačka Edgara Allana Poea, zatim Lara predstavljajući Krađu Forda Stephena Kinga, Luka predstavljajući Priče za nesanicu Alfreda Hitchocka te Stella sa Sumrakom S. Meyer i Matija s djelom Reckless – kameno meso Cornelije Funke.

Našlo se i klasika kao što su Gospodar Muha W. Goldinga, Starac i more E. Hemingwaya, Čiča Tomina koliba H. Beesher Stowe te suvremena djela pisana za mlade kao što su:  Tresak Nicka Hornbyja, Knjiga izgubljenih stvari Johna Conollyja, Nogometna zvijezda Donne King, Mali liječnik Dietricha Grönemeyera te djelo Slavonijo, moja ljubavi Branka Živkovića koje je oduševilo Albana.

N. V.